BADANIA SŁUCHU 2023

Utworzono dnia 26.10.2023

We wrześniu 2023 roku w naszej Szkole zostały przeprowadzone badania słuchu wśród uczniów las pierwszych, drugich i trzecich. Były one zorganizowane dla chętnych (rodzice uczniów pisemnie wyrażali zgodę), oczywiście były bezpłatne i miały charakter przesiewowy, tzn. ich celem jest wykrycie możliwych dysharmonii czy zaburzeń na wczesnym etapie.

Ogółem przebadano 105 dzieci. W październiku 2023 – do rodziców zbadanych uczniów docierają pisemnie opracowane informacje.

Do badania wykorzystano program „Słyszę” przygotowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie we współpracy z inżynierami z Katedry Inżynierii Dźwięku i Obrazu Politechniki Gdańskiej. Narzędzie to wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z zakresu teleinformatyki, co – jak wiadomo – interesuje dzieci.

Badanie polegało na:

- wypełnieniu (przez rodziców) ankiety zawierającej pytania dotyczące danych personalnych oraz możliwych problemów związanych ze słuchem,

- wstępnym odsłuchaniu przez dzieci przykładowych dźwięków, które są wykorzystywane we właściwym badaniu słuchu,

- przeprowadzeniu testu polegającego na każdorazowym zasygnalizowaniu usłyszanego dźwięku,

- przeprowadzeniu testu obrazkowego dla dzieci młodszych, a dla dzieci starszych testu słownego.

Dla każdej przebadanej osoby po zakończeniu testu system analizuje wyniki, a na podstawie ilość błędów automatycznie generowana jest decyzja czy dana osoba słyszy poprawnie, czy może mieć problemy ze słuchem.

W szkole Podstawowej nr 3 w Rawiczu badanie przeprowadziła pani Monika Lorenc, surdopedagog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Rawiczu, osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia tych diagnoz.

Należy podkreślić, że uczniowie naszej szkoły zachowali się podczas omawianych badań doskonale i dojrzale. Badani byli odpowiedzialni i współpracujący, za co zostali pochwaleni przez panią, która z nimi pracowała. Wielkie dzięki należą się też nauczycielom, dyrekcji i innym pracownikom szkoły za zrozumienie i wspieranie dzieci.

Barbara Szober

Marta Psarska