Święto Patrona

Utworzono dnia 11.01.2023

9 stycznia 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona – Kornela Makuszyńskiego. Żadnemu uczniowi SP 3 tego wielkiego pisarza nie trzeba przedstawiać. Wybraliśmy Patrona, który służy nam za wzór, który dobroć utożsamiał z mądrością, a talent z charakterem. Wiedział on, że nie można być wielkim pisarzem, będąc jednocześnie złym człowiekiem. Trzeba kochać i człowieka i górę i kamień i słońce - taka sentencja Makuszyńskiego widnieje na sztandarze naszej szkoły, a to zobowiązuje.

W poniedziałek każda klasa uczestniczyła w warsztatach z okazji Dnia Patrona. Uczniowie mieli różne zadania, w zależności od oddziału. W klasach I-III skupiono się na najpopularniejszym bohaterze Makuszyńskiego, czyli oczywiście Koziołku Matołku – wyklejano postać Koziołka, tworzono pacynkowy teatrzyk oraz książeczki z przygodami bohatera. Z kolei starsze klasy zajęły się twórczością pisarza, chociażby tworząc lapbooki, komiksy, gry planszowe czy krzyżówki związane z życiem Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie uczestniczyli też w szkolnej akademii, przygotowanej przez uczniów klasy 8a oraz kolegów z klas 6b i 8b. Obecność na niej samego Koziołka Matołka wywołała uśmiech na twarzach wszystkich dzieci. Podczas akademii wręczone zostały przez Dyrekcję nagrody dla laureatów konkursów z okazji Święta Patrona. I tak w klasach I-III w konkursie plastycznym zwyciężyła klasa IIa w składzie: Pola Brzozowska, Tymoteusz Szynalski i Wiktoria Śpiączka. Natomiast w konkursie wiedzy o Kornelu Makuszyńskim i jego twórczości najlepsza okazała się klasa 8c w składzie: Martyna Bochniak, Michał Pietrzak i Maciej Rapior. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. W tym miejscu pragniemy również podziękować Radzie Rodziców za zakup słodyczy dla wszystkich dzieci. Cukierki rozdawane były przez Smoka i Koziołka Matołka podczas Akademii. Poniedziałek nie zakończył obchodów Święta Patrona. W szkole odbędą się jeszcze dwa konkursy z nim związane. Konkurs wiedzy dla uczniów klas drugich oraz konkurs plastyczny - portret Kornela Makuszyńskiego - dla wszystkich uczniów. Prace konkursowe można przynosić do biblioteki do 20 stycznia.

Kornel Makuszyński tworzył książki przesycone ciepłem i życzliwością, jego bohaterowie są zawsze uśmiechnięci, zdolni do prawdziwej przyjaźni i otwarci na problemy innych ludzi. Starajmy się w prawdziwym życiu wprowadzać te wartości w czyn.

Utworzono: 11.01.2023

ZAŁĄCZNIKI